• TIK Gymnastik

    • Home
    • News
    • Single News

Nyheder

Corona-nedlukning inde, men fortsat udetræning

I Taastrup Nykirke Sogn er smittetallet så højt, at der er iværksat en såkaldt ’automatisk nedlukning’ fra lørdag den 24. april. Det betyder, at vi i det område ikke må træne inde, på trods af at der ellers lige var åbnet for indetræning for børn og unge.

Det rammer TIK-Gymnastiks hold på Parkskolen og i Taastrup Idrætscenter.  

Men vi må fortsat gerne træne udendørs, så det fortsætter vi med. Elitegymnaster må fortsat træne inde.

Vi kan på nuværende tidspunkt ikke sige noget om varigheden af nedlukningen. Den ophæves, når der ”i sognet syv dage i træk er en insidens på færre end 400 smittede med covid-19 pr. 100.000 indbyggere, og mindre end 20 smittetilfælde eller en positivprocent på testresultater på mindre end 2”. Det skal vi heldigvis ikke holde øje med, vi får besked fra kommunen.

Lukningen berører ikke andre områder i Taastrup. Vi må derfor stadig træne indendørs i springcenteret i Nærheden. Her skal man naturligvis overholde alle corona-retningslinjer.

Pas godt på jer selv og de andre!

Comments are closed.