Familiefræs

Det kan være svært at få tid til at træne i en travl hverdag som familie. Derfor er vi i 2023 klar med Familiefræs, der kombinerer kvalitetstid med træning, hvor hele familien kan være med. Det er for børn og voksne i alle aldre – men børn skal have en aktiv voksen med. Den første halve time varmer vi op med sjove og udfordrende redskabsbaner, hvor børn og voksne får brugt kroppen og sved på panden. Den næste halve time bruger vi på træning for de voksne, hvor børnene også kan være med. Fx stafetter, tabatta eller cirkeltræning hvor vi med øvelser som squats, mavebøjninger og sprællemænd får styrket hele kroppen.

Det er gratis at være med, og der er ingen tilmelding. Vi har dog kun plads til 25 børn og voksne, så det er først til mølle.

Vi træner på Parkskolen i Taastrup den første lørdag i hver måned kl.10.00-11.00 – 7. januar, 4. februar, 4. marts, 1. april og 6. maj

Hold øje med begivenheden på Facebook